Henry Ford

Henry_ford_1919.jpg

Henry Ford (30 lipca 1863 - 07 kwietnia 1947), amerykański przemysłowiec oraz założyciel Ford Motor Company. Zrewolucjonizował system produkcji aut, wprowadzając ruchomą taśmę produkcyjną i trzyzmianowy dzień pracy. Szybko pokonał konkurencję, wprowadzając w 1907 Forda T i ograniczając produkcję wyłącznie do jednego modelu i koloru czarnego. Dzięki temu był w stanie zredukować cenę i uczynić auto dostępne dla robotników amerykańskich. Do zakończenia produkcji w 1927 r. wyprodukowano w sumie ponad 15 milionów Fordów T.

 

Powszechna dostępność aut Forda zrewolucjonizowała układy społeczne w USA, umożliwiając zasiedlanie przedmieść wielkich miast jak Nowy Jork czy Detroit, a także zapomnianych terenów takich jak Floryda (huragan w Miami Beach w 1926). Wpłynął również na układy ekonomiczne USA (kredyty na auta).

 

Ford miał globalną wizję, w której kluczem był konsumpcjonizm. Jego intensywna praca nad  systematycznym obniżaniem kosztów, spowodowała wiele innowacji technicznych i biznesowych, w tym system franczyzy, wprowadzony przez większość dealerów w Ameryce Północnej oraz w największych miastach na sześciu kontynentach.

 

Od nazwiska Forda powstał termin fordyzm: masowa produkcja tanich towarów w połączeniu z wysokimi zarobkami dla pracowników.

 

 

 

źródła: 

1) http://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Ford

2) http://pl.wikipedia.org/wiki/Henry_Ford